Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Současnost

Součastnost

Obec Bohuňov se nachází na pomezí Moravy a Čech, na jižní hranici okresu Svitavy i celého Pardubického kraje. Leží zhruba 17 km jižně od Svitav a 10 km severozápadně od Letovic. Rozprostírá se po obou březích řeky Křetínky v nadmořské výšce kolem 400 m n. m. na rozloze necelých 2,9 km2 a je začleněna do přírodního parku Údolí Křetínky, který byl vyhlášen v roce 1996. 

K 1.1.2022 bylo v obci hlášeno k trvalému pobytu 128 obyvatel.

Nejvýznamnější architektonickou památkou v obci je kostel sv. Jiljí postavený v roce 1820 v duchu klasicismu. Konají se zde pravidelné páteční a nedělní bohoslužby. V blízkosti kostela se pak nachází hřbitov, který je ve správě obce.

kostel kostel interiér hřbitov

Na návsi stojí pomník padlým občanům z první světové války. V obci a jejím okolí se nachází několik křížků i smírčí kříž.

památník padlým smírčí kříž

Nejvýznamnější přírodní zajímavostí jsou tzv. Bohuňovské skály, které se nacházejí bezprostředně za obcí ve směru na Poličku. Jsou vyhledávaným místem zejména horolezců, ale i turistů. Krásné okolí a lesy vybízejí k procházkám ve všech ročních obdobích. 

bohuňovské skály Bohuňovské skály

Významným momentem života každé obce je její kulturní (či spíše spolkový) život. V obci Bohuňov v současnosti funguje Sbor dobrovolných hasičů a Myslivecké sdružení Vítějeves – Bohuňov. Každá z organizací pořádá během roku řadu společenských akcí,  např. SDH tradiční hasičský ples, pálení čarodějnic, výšlapy do okolí apod. V rámci SDH Bohuňov funguje již řadu let sportovní družstvo žen, které úspěšně reprezentuje svůj sbor, ale i celou obec na různých soutěžích. Důležitou součástí kulturního života obce je rovněž obecní knihovna, která je umístěna v budově obecního úřadu  a je vybavena knihovnickým systémem Tritius.

hasičská zbrojnice opravná

Místem pro pořádání různých kulturních akcí je vedle kulturního domu (který byl adaptován z objektu bývalé školy), také areál výletiště, který dlouhodobě spravuje SDH. 

kulturní dům Výletiště

O vedení obce se stará obecní sedmičlenné zastupitelstvo s voleným starostou/starostkou, který svoji  funkci zastává jako neuvolněný. V současnosti v čele obce stojí starostka Ing. Zdeňka Koudelková (od 17. 10. 2022) .

Obec obdržela v roce 2017 právo používat obecní znak a prapor, který je tvořen v horní červené polovině stříbrnou otevřenou knihou, nad kterou je umístěn zlatý patriarší kříž, dolní část obsahuje stříbrno modré pruhy (viz. obecní symbolika).

V obci se nachází obchod, který je provozován společností COOP družstvo HB. Obec na zachování provozu prodejny v obci každoročně přispívá, část tohoto příspěvku je pak kompenzována dotací z rozpočtu Pardubického kraje 

Obec má v majetku vodovod, který je napojen na dva rezerváty - Martinů kout a Jeřábek. Obec vodovod sama provozuje, v minulých letech (2012 - 2017) proběhla jeho kompletní rekonstrukce financovaná z vlastních zdrojů obce.

Obec je členem Mikroregionu Brněnec a od roku 2019 také Dobrovolného svazku obcí Technické služby Malá Haná. 

Z hlediska dopravního spojení je obec závislá na silniční dopravě. V oblasti veřejné dopravy je vesnice dostupná prostřednictvím autobusových linek:

  • 727274 - ve směru - Letovice - Křetín - Lazinov - Bohuňov (IDS JMK)
  • 680804 - ve směru - Svitavy-Hradec n.Svitavou-Vítějeves-Bohuňov
  • 680834 - ve směru - Polička-Jedlová-Bystré-Svojanov-Bohuňov
  • 680839 - ve směru - Polička-Stašov-Rohozná-Svojanov-Bohuňov
  • 680853 - ve směru - Březová n.Svit.-Brněnec-Bělá n.Svit.-Lavičné-Banín-Vítějeves-Svojanov-Bohuňov

Jízdní řády:

http://www.portal.idos.cz/Search.aspx?c=7&mi=5&tt=903,2&sv=&ttnm=Bohu%f2ov+%5bSY%5d

Občasníky:

Bohuňovník - leden 2021.pdf