Starosta sboru: Janků Stanislav
Náměstek: Štrofová Marie
Jednatel: Skála David
Hospodář: Štrofová Andrea
Ostatní členové výboru: Boucník Pavel, Boucník Petr, Boucník Jaroslav, Hejtmánek Lubomír, Chuchlík Tomáš, Kollmann Miroslav, Müllerová Zdeňka, Roun Roman, Roun Zdeněk, Ing. Tylšar Bohumil,
Kontrolní a revizní rada: Boucník Petr, Švejcar Jaroslav
Správce výletiště: Müllerová Zdeňka
Kronikář: Jeřábek Jaroslav, Hejtmánek Lubomír
Velitel: Radek Málek
Zástupce velitele: Bohumil Tylšar
Strojník: Roman Roun, Miroslav Kollmann
Členové: Eduard Bezděk, Jaroslav Boucník, Milan Janků, Dan Koudelka, David Skála
Sbor dobrovolných hasičů v Bohuňově byl založen v roce 1885, patří tedy k jedněm z nejstarších sborů v okolí. Po svém vzniku se soustředil zejména na postupné materiálnímu vybavování. V roce 1895 byla zahájena výstavba hasičské zbrojnice, která byla dokončena v roce 1910. Hasičský sbor se velmi rychle konsolidoval a začal rozvíjet všestrannou aktivitu, a to nejen na poli záchranném (zásahy u požárů i povodní), při stavbě hasičské zbrojnice, ale i v oblasti kulturní (pořádání plesů, hasičských zábav, ochotnického divadla, knihovny). Hasičský sbor významně zasáhla první světová válka, kdy byla akceschopnost značně narušena, neboť řada z aktivních členů byla povolána na frontu. Sbor v roce 1932 obětem 1. sv. pořídil památník umístěný na návsi vedle hasičské zbrojnice. Brzy však nejen spolkový život, ale i veškerý život v obci na dlouhý čas zasáhly události roku 1938. Hasičský sbor existoval i v době druhé světové války a vyvíjel činnost odpovídající době, kterou procházel. Po osvobození začal opět čilý chod sboru. Již před 2. sv. válkou bylo usilováno o nákup automobilové stříkačky, pořídit se ji však podařilo až v roce 1946, jednalo se o automobilovou stříkačku značky Škody, která byla zakoupena od hasičského sboru v Letovicích, jejím výrobcem byla firma Hrček a Neugebauer v Brně – Králově Poli.
Hodnocení činnosti sboru v období po roce 1948 je velmi sporné. Po celé toto období byli členové sboru vystaveni politickému a ideologickému tlaku, kterému nebylo možné v některých fázích života nepodlehnout. Komunisté se snažili zahrnout všechny organizace pod hlavičku Národní fronty, což se také v případě hasičských sborů podařilo. Snad nejviditelnější poúnorovou změnou byla změna názvu hasičského sboru, ten nesl od roku 1951 název "Místní jednota Československého svazu hasičstva v Bohuňově." Ale život sboru se nezastavil. Postupně se modernizovala zastaralá technika, v roce 1956 se Bohuňovem poprvé rozezvučela elektrická siréna umístěná na budově hasičské zbrojnice. Pořízen byl automobil Tatra 805. Důležité je také konstatovat, že po celou dobu sbor plnil významnou funkci při pořádání kulturních akcí a od 70. let pak i při budování výletiska, které se stalo zázemím pro pořádání těchto akcí. Nelze také opomenout velkou zásluhu členů hasičského sboru na celkové rekonstrukci budovy bývalé obecní školy, která byla v první polovině 80. let přestavěna na kulturní dům.
Velkou událostí pro celý hasičský sbor, ale i obec Bohuňov, byla oslava 100. výročí založení dobrovolného sboru v obci, která se uskutečnila v roce 1985. V témže roce bylo také rozhodnuto o založení hasičské kroniky, tak aby byly následně všechny podstatné události uchovány pro generace příští. V 80. letech byl nahrazen automobil Tatra menším vozidlem GAZ s přívěsným vozíkem.
Politicko-společenské události, ke kterým došlo po 17. listopadu 1989 se odrazily také v životě dobrovolných hasičů. První změnou byl návrat k původnímu názvu SDH Bohuňov, k němuž došlo hned v roce 1990. V tomto roce bylo započalo s generální rekonstrukcí výletiště, byla zrekonstruována hlavní budova, nově vybaven výčep, zbudováno sociální zařízení, postaveno nové jeviště pro hudební kapely, celý areál byl oplocen, nejvýznamnějším počinem v tomto směru bylo netradiční zastřešení tanečního parketu.
V polovině 90. let byla provedena rekonstrukce hasičské zbrojnice a ve spolupráci s obecním úřadem byl opraven pomník padlých spoluobčanů v první světové válce. V roce 2000 bylo pořízeno obecní vozidlo Rehault Trafic, které sloužilo sboru i zásahové jednotce až do dubna 2021.
V roce 2010 sbor uspořádal u příležitosti výročí 125. let sboru oslavu spojenou se závody v požárním útoku, dálkovou dopravou vody, ukázkou historické i moderní techniky i zásahu profesionálních hasičů.
Postupná rekonstrukce výletiska (např. v roce 2019 byly provedeny nové rozvody vody) a jeho neustálé zvelebování (rekonstrukce klubovny, zbudování nové kuchyňky, udírny apod. ) probíhá dodnes.
V roce 2018 pokračovala rekonstrukce hasičské zbrojnice, ta dostala nová, dálkově ovládaná vrata i obklad fasády.
Od svého založení je hasičský sbor bez přerušení činný dodnes, letos si tak připomínáme 135 let od jeho vzniku. V současné době má sbor 38 členů. Jeden z našich dlouholetých členů, pan Jaroslav Jeřábek, je držitelem nejvyššího hasičského vyznamenání - titulu Zasloužilý hasič. (Titul Zasloužilý hasič je výběrové vyznamenání, které se uděluje členům - hasičům, kteří svou celoživotní prací přispěli k rozvoji dobrovolného hasičstva. Uděluje se nejdříve po 5 letech po udělení medaile Za mimořádné zásluhy při dodržení délky 40 let členství a dovršení 65 let věku. Při předání titulu je člen zapsán do Pamětní knihy Zasloužilých hasičů.).
Již dlouho nás velmi dobře reprezentuje sportovní družstvo hasiček, které v požárním útoku pravidelně zaujímá přední místa nejen v závodech okresní ligy Svitavska, ale i ve Žďárské lize. Vedoucím sportovního družstva žen je Jaroslav Ducháček.
Hasiči se pravidelně účastní taktických cvičení - dálkové dopravy vody. V posledních letech se jim daří sestavit i družstvo pro účast na okrskové soutěži v požárním útoku.
SDH každoročně pořádá řadu kulturních akcí. V zimě je to tradiční hasičský ples, následně pak pálení čarodějnic, předpouťovou zábavu, podzimní posezení u burčáku či Silvestrovské posezení. Účastní se i na řadě dalších akcí pořádaných ve spolupráci s obecním úřadem či ostatními spolky v obci jako je tradiční kladení věnců a oslava sv. Floriána, rozsvícení vánočního stromu apod.
Tradici si získaly i jarní a podzimní výšlapy směřující do okolí obce.
Velmi záslužná je i účast hasičů pro sběru železného šrotu, starých autobaterií a elektrospotřebičů.
V únoru 2021 se podařilo obci dokončit pořízení nového zásahového vozidla Volkswagen Transporter T6.1 v provedení 4x4. Automobil byl pořízen za finančního přispění MV - GŘ HZS ČR ve výši 450.000,-- Kč a Pardubického kraje ve výši 300.000,-- Kč. Zbylou část pořizovací ceny uhradila obec ze svých prostředků.
Všichni členové sboru by na tomto místě chtěli poděkovat všem lidem, kteří činnost sboru podporují, mají o sbor zájem a chtějí, aby jeho vývoj směřoval směrem k budoucímu rozvoji, nikoliv ke stagnaci nebo úpadku.
Současně bychom chtěli vyzvat všechny, kteří by se chtěli stát novými členy našeho sboru, z řad mládeže i dospělých, ať neváhají a přihlásí se.
Ing. Zdeňka Koudelková, starostka
Tel.: +420 773 921 049
Tel.: +420 468 008 912
E-mail: starosta@obecbohunov.cz
Ostatní kontakty
Bohuňov 49
569 04 Bohuňov
IČ: 00276413