Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Kam na výlet

Kam na výlet 

 

Hrad Svojanov

Jen 5 kilometrů severozápadně směrem na Poličku leží městys Svojanov, nad nímž se tyčí stejnojmenný hrad, který je jedním z nejstarších českých královských hradů. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. V hradním paláci je instalována expozice života na hradě v 2. polovině 19. století. Druhý prohlídkový okruh představuje podzemní prostory se stylovou mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů. Právě zde se konají výstavy s historickou tematikou. Kromě samotného hradu můžete navštívit i válcovou věž zvanou hláska. Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů. Od roku 1910 je hrad vlastnictvím města Poličky a v posledních letech je velmi citlivě obnovován. 

Svojanov hradMěstekco a hrad Svojanov

GPS: 49.6272111N, 16.4082914E

 

Kaviny

Přírodní rezervace (ev. č. 1873) ležící mezi obcemi Kněževes a Svojanov - Dolní Lhota, ve které se nachází řada vzácných a ohrožených druhů rostlin. V tomto divokém lesní údolí najdete ve svorech uložený travertinový pruh přetékaný vodou peřejnatého Kavinského potoka. Důvodem ochrany je eroze drobných vodních toků v souvrství fylitůrul a krystalických vápenců, ale i výskyt vzácného druhu kapradiny -  sleziníku zeleného (Asplenium viride). Území o rozloze 6,04 ha bylo vyhlášeno v roce 1997.

Z Bohuňova musíte vyrazit po silnici II. třídy č. 365 ve směru na Poličku, v Dolní Lhotě pak zahnete přes mostek vlevo a pokračujete po zelené turistické značce. Je součástí naučné stezky Putování po městských lesích Polička - turistický okruh "Svojanovsko".

 Kavinský potokKavinský potokKaviský potok

GPS: 49.5911042N, 16.4162664E

 

Veselka

(místní část obce Kněževes - dříve Veselí, Veselá)

Malá, původně samostatná obec, dnes místní část obce Kněževes, tvoří shluk domů v nepravidelném kruhu, připomínaná v roce 1367 v křetínském panství. Ke křetínskému panství patřila i později. Poplužní dvůr křetínského panství na Veselce je připomínán již roku 1521, později náležel křetínskému velkostatku. Také kolem Veselky vedla císařská silnice z Ústupa k Trpínu a dále do Čech. V roce 1872 byla postavena na návsi kaplička. Roku 1912 byla postavena škola. V obci se nachází pomník italského legionáře V. Tintěry (1921). Turisticky zajímavá je zachovalá, různě udržovaná lidová architektura, roubené objekty, aktuálně vyhlášená vesnická památková zóna. Znakem obce byl pluh, na pečeti nápis: *Obec Vesela na Morave*.

Veselka se nachází asi 2 km jihovýchodně od Kněževsi. Z Bohuňova se sem dostanete procházkou přes les (jak směrem od bývalého JZD tak i údolím potoka, kdy vyrazíte směrem na Poličku a za Bohuňovem zahnete na první odbočce vlevo - hned za mostkem na hranicích Moravy a Čech - po pravé straně je hraniční patník).

 Náves VeselkaVeselka kapličkaVenkovska chalupa Veselka

GPS: 49.5789067N, 16.4506972E