Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Významná místa > Bohuňovské skály

Bohuňovské skály

Bohuňovské skály jsou skalní útvary nalézající se v údolí říčky Křetínky necelý kilometr západně od obce. Někdy jsou nazývány také Zemská brána (údolí zde protíná historická hranice Čech a Moravy).

Foto - skály  Foto - skály

Bohuňovské skály tvoří součást přírodního parku Údolí Křetínky. Skály tvoří významnou geologickou a geomorfologickou lokalitu. Převažující horninou jsou amfibolity letovického krystalinika. Samotné Bohuňovské skály jsou tvořeny skalnatou soutěskou v údolí říčky Křetínky. Pravá strana je tvořena několika samostatnými skalními výchozy, z nichž nejvýraznější jsou čtyři skalní ostrohy oddělené od sebe několikametrovými trhlinami a dosahující výšky až 45 m. Levá strana je tvořena souvislou skalní stěnou v délce přibližně 150 m a celková výška skalní stěny je stupňovitě až 80 m. Na těchto výchozech je místy detailně zřetelné provrásnění tzv. ptygmatickými vrásami (jedná se o pronikání růžových živců a bělavého křemene do staršího amfibolitu).
Podle pověsti chtěl skálami přehradit čert údolí a zamezit tak přístupu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje z Moravy do Čech.

V současné době jsou skály využívány nejen turisticky, ale hojně i horolezecky. Lézt je možné jak na Centrální stěně, kde je přibližně 50 jištěných cest, tak i na Orlí stěně na protějším břehu.
https://pruvodce.javaanes.cz/oblast/cesty/bohunov

Mimo toto je zde i malá bouldrová oblast.

https://pruvodce.javaanes.cz/oblast/detail/bohunov-bouldry
https://pruvodce.javaanes.cz/oblast/cesty/bohunov-bouldry

Přesná poloha na mapách:

https://mapy.cz/zakladni?x=16.4557559&y=49.5983273&z=17&source=base&id=2120505