Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Významná místa > Smírčí kříž

Smírčí kříž

smírčí kříž malovaný

Jedná se o křížový kámen z pískovce s dvojitým reliéfem latinského kříže otočeným na západ. Kříž stojí po levé straně silnice z Bohuňova do Vítějevsi ve snahu za silničním příkopem. Kamen je celkově ve špatném stavu, je výrazně zvětralý a jeho vrchní část je značně poškozena. Z levého horního roku vede šikmo vpravo dolů výrazná prasklina vyspravená betonem. Celý kámen je porostlý množstvím mechu a lišejníků.

Rozměry kamene jsou: výška 80 cm, rozpětí ramen 58 cm, hloubka 16 cm.
Historie: Starší německá ani česká literatura se o tomto křížovém kameni nezmiňuje, o jeho existenci se patrně nevědělo. Zmiňuje se o něm až Jiří Ošanec (Moravské vlastivědné listy č.5) a je zapsán v knize Kamenné kříže Čech a Moravy vydané v roce 2001. Kámen je opředen cyrilometodějskou tradicí, která ale vznikla až druhotně v 19. nebo na začátku 20. století.
Jak již bylo uvedeno, kámen je poměrně poškozený a jeho zvětralý povrch vypovídá o značném stáří, nelze ho však přiřadit až do 9. stol. k Cyrilometodějské misii. Jiný původ ani žádná pověst nejsou ve spojitosti s kamenem známy, proto i nejspíše nadále zůstane jeho původ neznámý.



smírčí kříž