Úvod > Život v obci > Akce v obci > Masopust v Bohuňově 10. 2. 2024

Masopust v Bohuňově 10. 2. 2024

10.2.2024

„Masopust slavíme, vůbec se nehněváme pospolu, proč bychom se hněvali, když jsme se tak setkali pospolu, …“

Po loňském úspěšném pokusu vzkřísit tradici masopustu v Bohuňově se pouštíme do dalšího ročníku. Letošní masopust v Bohuňově proběhne 10. února. Zopakujeme zastavení tak, jak si je pamatujete z minulého roku. Na jednotlivá zastavení vás bude již z dálky lákat hrající kapela, bude zde ozdobený stůl a doufáme, že po vašem příchodu k masopustnímu veselí nezůstane prázdný, ale pochlubíte se svými domácími výrobky.

Podle kroniky i podle vzpomínek pamětníků míval masopustní průvod v Bohuňově buď jednotné téma, to byly masopustní průvody, které vedl bývalý kronikář pan Findeis, nebo si prostě každý vzal, co doma našel či vyrobil a „šlo se“…V letošním průvodu s námi potáhne i vojsko Švédů, podobně jak tomu bylo o masopustu v roce 1978, na který nejeden občan s láskou vzpomíná. Na půdě bývalé školy jsme objevili některé z tehdy použitých rekvizit, vdechli jim nový život a můžete se na ně těšit v letošním průvodu.

Maškary vyjdou z kulturního domu v 9:30 a první zastavení bude u zastávky vedle obchodu. Laufr, postava, která vede celý průvod, zde požádá starostu o svolení se zahájením masopustního průvodu a dále nás provede po jednotlivých zastaveních:

• Druhé zastavení u křížku (cca 10:00)
  • Třetí zastavení v uličce za OÚ u č. p. 81(cca 10:30)
  • Čtvrté zastavení u kovárny (cca 11:00)
  • Páté zastavení v uličce za mlýnem na křižovatce u domů č. p. 84 a č. p. 34 (cca 11:30)
  • Šesté zastavení a vyvrcholení celé akce bude u kulturního domu (cca 12:00)

Všechna zastavení bezpečně poznáte i z dálky. Přesouvání bude zhruba po půl hodině, každopádně vždy bude první na místě kapela, díky které bude znát, že se průvod blíží.
Bude tedy prostor sejít se už dříve, dát si připravené občerstvení a popovídat.

Závěrečné vystoupení průvodu se bude konat u kulturního domu zhruba po 12. hodině, kde si vyslechneme ortel pro kobylu a takzvaně ochutnáme celou symboliku masopustu. Bude zde také program pro děti, můžete se těšit na tlučení kohouta a hod jitrnicí. Po závěrečném programu bude otevřen kulturní dům, kde bude možnost si zakoupit masopustní dobroty, v teple posedět a užít si zbytku masopustu.

Masopust_mapa masopustních zastavení v obci.jpg