O obci Bohuňov

27. 4. 2015

Dle pověsti existovala v místě současné vesnice osada již v době cyrilometodějské, kdy jí oba věrozvěstové měli procházet z Moravy do Čech. Vesničané prý jejích víru s láskou a ochotou přijímali a v okolí se říkalo, že tu je „Bůh nový uctíván" (odtud Bohuňov). Podle historiků se však obec patrně jmenuje podle jejího zakladatele Bohuně (nebo Bohuslava).

První písemná zmínka o obcí je z roku 1382, kdy Bohuňov patřil pánům z Lomnice, později pánům z Boskovic a některým dalším panstvím.

Jedinou významnější architektonickou památkou je kostel sv. Jiljí postavený v roce 1820 v duchu klasicismu. Na návsi pak stojí pomník padlým občanům z první světové války.

Bohuňov je součástí přírodního parku Údolí Křetínky. Vyhledávaným místem turistů a horolezců jsou „bohuňovské" skály, nacházející se po obou stranách silnice ve směru na Poličku.

Významná je také skutečnost, že se obec stala uznávaným centrem mikroregionální autobusové dopravy. Většina linek v Bohuňově začíná i končí. Je zde kulturní dům, pohostinství, obchod a několik drobných živností.

Krásné okolí a lesy vybízejí k procházkám ve všech ročních obdobích.